SELECT YOUR LANGUAGE

20-11-2018

KAMUOYUNA DUYURU

“Ne Rusya’ya ihraç ettiğimiz süt tozlarına, ne de herhangi bir ürünümüze antibiyotik katılması söz konusu değildir, mümkün değildir, imkansızdır.”

Sosyal medyada bu konuda paylaşımda bulunan bazı kişiler, kurumumuzun açıklamasını gözardı ederek ya da araştırmak istedikleri detaylara ilişkin bizden ilave hiçbir bilgi talep etmeden, eksik bilgilerle veya yanlış anlamalarla, Sütaş’a yakıştırılmasına tahammül edemeyeceğimiz gerçekdışı söylentilerin yayılmasına sebep olmaktadırlar.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; ihraç ettiğimiz süt tozlarında bulunduğu belirtilen 1,5 mikrogram antibiyotik, süt tozunun 1 kg’ının içerisindeki orandır. 1 kg süt tozu, 12 kg sütten kurutularak elde edilmektedir. Dolayısıyla 1,5 mikrogram 12 kg sütte bulunan miktar olup, 1 kg sütteki söz konusu miktar 0,12 mikrogram seviyesine karşılık gelmektedir. Pek çok çevresel faktörle alınabilecek ve eser miktar bile kabul edilemeyecek bu miktarın sağlıklı olarak ölçülmesi dahi çok zordur. Tüm bu veriler ışığında söz konusu iddialarda bulunanların, mağduriyetimize sebep olan söylemlerini gözden geçirerek kamuoyunu yeniden bilgilendirmelerini acilen beklemekteyiz.

Diğer yandan Rusya’daki laboratuvarın yaptığı tahlilde bulduğunu belirttiği 1,5 mikrogram oranı “iz” değerdedir. Öyle ki,  Avrupa Birliği Regülasyonu olan Avrupa Birliği ve Türk Gıda Kodeksi’nin Hayvansal Gıdalarda Bulunabilecek Farmakolojik Aktif Maddelerin Sınıflandırılması ve Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği’ne* göre bu değer ancak 200 mikrogram seviyesinden sonra anlamlı ve sakıncalı bir değer olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla bulunduğu belirtilen bu değer, kullanımı sakıncalı, sağlığa zararlı bir değeri ifade etmemektedir. 1,5 mikrogram oranı çok çok düşük bir orandır. Bu orana sahip bir ürün uluslararası standartlarda çok iyi bir üründür. Sütaş’ın ürünü sağlam, sağlıklı ve tüketime uygundur. Bu konuda en ufak bir şüphe duyulmaması gerekir.

Nitekim bu ürün Rusya’ya girmiş ve kullanılmakta olan bir üründür. Ürünün ithalatı durdurulmakla beraber kullanımı yasaklanmamıştır. Hatta yolda, sevkiyat sürecinde olan süt tozlarımızın da kabul edileceği bildirilmiştir. Yaklaşımdan da anlaşılacağı üzere Avrupa Birliği ve Türkiye mevzuatı ile eşdeğer olan Rusya Gıda Kodeksi açısından, ürünün Rusya’da tüketilmesi, kullanılması uygun olmakla birlikte, ithalatta özel bir düzenleme ile Gıda Kodeksinden farklı standartlar uygulanmaktadır.

Daha da detaylı bilgi ihtiyacı olanların kurumsaliletisim@sutas.com.tr adresine başvurmaları halinde, birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu belirtiriz.

İki ülke arasında gelişmekte olan ilişkilere paralel olarak ticaretimizin sürdürülebilirliğini sağlayacak mevzuat çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını diliyor,  ihracatımızın en kısa zamanda yeniden başlayacağına inanıyoruz.

Saygılarımızla.

*:Commission Regulation (EU) No 37/2010 Of 22 December 2009 On Pharmacologically Active Substances and Their Classification Regarding Maximum Residue Limits in Foodstuffs of Animal Origin

Üyelik Şartları

Aşağıdaki metinde yazılı bulunan ve Sutas.com.tr kullanım şartları, gizlilik ve telif hakları ile ilgili size bilgi veren metni okumanız gerekmektedir.

Bu şartları kabul etmeniz halinde sizden beklenen, ister üye olarak ister konuk olarak anlaşmaların şartlarına uymanızdır. Sitemizden faydalanmaya başlamadan önce sizden ne gibi bilgiler istendiğini ve bunların ne amaçla istendiğini anladığınızdan emin olmanız sizin yararınızadır.

Sutas.com.tr sitesinin tüm hakları, Sütaş'a aittir. Site içeriğindeki tüm malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses, işaret vesaire fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Sütaş'ın yazılı izni olmadıkça bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, çoğaltamaz, yeniden yayımlayamaz ya da dağıtamazsınız. Sutas.com.tr’de yer alan yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses materyallerini Sutas.com.tr sitesine bağlı kaldığınız süre boyunca kullanma hakkına sahipsiniz.

Sutas.com.tr, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen İnternet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler de sağlamaktadır. sutas.com.tr, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Sutas.com.tr kanalı ile bağlandığınız diğer sitelerde yayınlanan içerik ve sorunlar bağlanılan sitenin sorumluluğu altındadır. Bağlanılan sitelerdeki içerikler ve sorunlar nedeniyle Sutas.com.tr'ye sorumluluk yüklenilemez, yöneltilemez.

Sutas.com.tr, malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan veya dolaylı sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bu anlaşma, Sutas.com.tr tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.

Sutas.com.tr, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar: Kişisel bilgileriniz gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Sutas.com.tr'nin yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz fakat kişisel bilgilerinizi kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmaz ve açıklamayız. Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen tuketici@sutas.com.tr adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.