SELECT YOUR LANGUAGE

Neden ayran içmeliyiz?

NEDEN AYRAN İÇMELİYİZ?

Anadolu’nun ve Türk kültürünün vazgeçilmezlerinden olan ayran, yüzyıllardır yemeklerin eşlikçisi olarak sofralarımıza tat katan, doğal, besleyici ve faydalı bir içecek olmuştur.

Birçok yabancı ülkeye ihraç edilerek bir dünya içeceği olma yolunda ilerleyen ayranın faydaları kısaca şöyle özetlenebilir:

Sıvı alımını sağlar
İnsanın vücudunun yaklaşık %60’ı sudan oluşur. Gün içerisinde vücuttaki su oranı azalır, bu nedenle kaybedilen suyun sıvı alımı ile tamamlanması gerekir. Özellikle yaz sıcaklarında kaybedilen su oranı daha fazla olacağından daha fazla sıvı tüketilmesi önerilir. Kaybedilen sıvının telafisi için sağlıklı bir içecek olan ayran tercih edilebilir.

Protein ve kalsiyum içerir
Protein, tüm canlılarda bulunur ve yaşamın devamlığı için büyük bir öneme sahiptir. Özellikle kas, kemik, cilt ve saçların yapı taşını oluşturan proteinler yaşamın her döneminde sağlıklı bir hayat için beslenmeye dahil edilmelidir. Ayran, proteinin yanı sıra kalsiyum içeriği sayesinde kemik ve dişlerinin oluşumunu desteklemeye yardımcı olur.  Günde bir bardak (250ml) ayran ortalama bir yetişkinin günlük protein ihtiyacının %10’unu, kalsiyum ihtiyacının ise %25’ini karşılar.

Dost bakteriler içerir
Ayran, içeriğindeki yoğurttan gelen ve sindirime yardımcı olan maya olarak adlandırdığımız en az 10 milyon dost bakteri içerir. Bu bakteriler (lactobacillusbulgaricus, streptococcusthermophilus) ürettikleri laktaz enzimi sayesinde laktoz hassasiyeti yaşayan kişilerde hazımsızlıktan kaynaklı yaşanan rahatsızlığın azalmasını sağlar.

Besleyicidir
Ayran, protein, kalsiyum, fosfor, vitamin B2 (riboflavin), vitamin B1 (tiamin) ve vitamin B12’yi doğal olarak içeren bir içecektir. Yemeklerin yanında veya ara öğünlerde ayran tüketilmesi, ortalama bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu protein ve kalsiyum alımında rol oynayarak dengeli beslenmeye yardımcı olur.

Canlandırır ve yeniler
Ayran, vücuttaki birçok fonksiyon ve sistemle ilgili dengenin korunmasında rolü olan sodyum, kalsiyum gibi elektrolitleri içerir. Bu elektrolitler sayesinde zinde kalmanızı sağlar ve sizi canlandırır. Ayran içtikçe kendinizi yenilenmiş ve iyi hissedersiniz.

Yemeklerin ve atıştırmalıkların yanında iyi gider
Günün her saatinde, her öğünde yemeklerin eşlikçisi ayranı keyifle tüketebilirsiniz. Sadece yemeklerin yanında değil öğün aralarında da ayran içerek açlığınızı bastırabilirsiniz.

Üyelik Şartları

Aşağıdaki metinde yazılı bulunan ve Sutas.com.tr kullanım şartları, gizlilik ve telif hakları ile ilgili size bilgi veren metni okumanız gerekmektedir.

Bu şartları kabul etmeniz halinde sizden beklenen, ister üye olarak ister konuk olarak anlaşmaların şartlarına uymanızdır. Sitemizden faydalanmaya başlamadan önce sizden ne gibi bilgiler istendiğini ve bunların ne amaçla istendiğini anladığınızdan emin olmanız sizin yararınızadır.

Sutas.com.tr sitesinin tüm hakları, Sütaş'a aittir. Site içeriğindeki tüm malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses, işaret vesaire fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Sütaş'ın yazılı izni olmadıkça bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, çoğaltamaz, yeniden yayımlayamaz ya da dağıtamazsınız. Sutas.com.tr’de yer alan yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses materyallerini Sutas.com.tr sitesine bağlı kaldığınız süre boyunca kullanma hakkına sahipsiniz.

Sutas.com.tr, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen İnternet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler de sağlamaktadır. sutas.com.tr, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Sutas.com.tr kanalı ile bağlandığınız diğer sitelerde yayınlanan içerik ve sorunlar bağlanılan sitenin sorumluluğu altındadır. Bağlanılan sitelerdeki içerikler ve sorunlar nedeniyle Sutas.com.tr'ye sorumluluk yüklenilemez, yöneltilemez.

Sutas.com.tr, malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan veya dolaylı sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bu anlaşma, Sutas.com.tr tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.

Sutas.com.tr, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar: Kişisel bilgileriniz gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Sutas.com.tr'nin yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz fakat kişisel bilgilerinizi kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmaz ve açıklamayız. Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen tuketici@sutas.com.tr adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.