SELECT YOUR LANGUAGE

Çocuğunuzun sağlıklı gelişim adımları

ÇOCUĞUNUZUN SAĞLIKLI GELİŞİM ADIMLARI

 • 1 Ay
  Başını 15 saniye kadar dik tutabilir. Sese yanıt (tepki) verebilir. Yatay ve dikey olarak oyuncağı izler.

 • 2 Ay
  Yüzüstü yatırıldığında başını kaldırabilir ve sağa sola çevirebilir. Dirsekler bükülü, eller yumruk şeklindedir. Sırtüstü yatırıldığında baş kontrolü başlar. Annesini tanır ve sese başını çevirerek tepki verir.

 • 3 Ay
  Yüzüstü yatırıldığında dirseklerden biraz destek alabilir. Yan pozisyonlardan arkaya, arkadan yana dönebilir.

 • 4-5 Ay
  Dirseklerden destek alır, eller üzerinde kalkmaya çalışır. Elleri ile oyuncağa uzanmaya başlar. 30 saniye bağımsız oturabilir.

 • 6 Ay
  Yüzüstünden - sırtüstüne, sırtüstünden yüzüstüne dönmeye başlar. Desteksiz oturmaya başlar.

 • 7-8 Ay
  Elleri ile ayaklarını yakalar. Sürünme, emekleme başlar. Kendi kendine oturur pozisyona gelebilir. Oyuna katılır.

 • 9-10 Ay
  Tutunup kalkma ve sıralayarak yürüme başlar.

 • 12 Ay
  Yardımlı veya yardımsız yürür. Kalemi ortasından tutar. Kâğıdı karalar. Kelimeleri taklit eder.

 • 13-15 Ay
  Bağımsız yürümeye başlar.

 • 15 Ay - 2 Yaş
  Tutunarak çömelebilir ve kalkabilir. İki ayağı üstünde zıplar.

 • 2-3 Yaş
  Koşmaya başlar. Merdiven çıkmayı bağımsız ve ayaklarını değiştirerek başarır. Dört rengi söyleyebilir. Cinsiyeti ayırabilir. • Üyelik Şartları

  Aşağıdaki metinde yazılı bulunan ve Sutas.com.tr kullanım şartları, gizlilik ve telif hakları ile ilgili size bilgi veren metni okumanız gerekmektedir.

  Bu şartları kabul etmeniz halinde sizden beklenen, ister üye olarak ister konuk olarak anlaşmaların şartlarına uymanızdır. Sitemizden faydalanmaya başlamadan önce sizden ne gibi bilgiler istendiğini ve bunların ne amaçla istendiğini anladığınızdan emin olmanız sizin yararınızadır.

  Sutas.com.tr sitesinin tüm hakları, Sütaş'a aittir. Site içeriğindeki tüm malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses, işaret vesaire fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Sütaş'ın yazılı izni olmadıkça bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, çoğaltamaz, yeniden yayımlayamaz ya da dağıtamazsınız. Sutas.com.tr’de yer alan yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses materyallerini Sutas.com.tr sitesine bağlı kaldığınız süre boyunca kullanma hakkına sahipsiniz.

  Sutas.com.tr, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen İnternet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler de sağlamaktadır. sutas.com.tr, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Sutas.com.tr kanalı ile bağlandığınız diğer sitelerde yayınlanan içerik ve sorunlar bağlanılan sitenin sorumluluğu altındadır. Bağlanılan sitelerdeki içerikler ve sorunlar nedeniyle Sutas.com.tr'ye sorumluluk yüklenilemez, yöneltilemez.

  Sutas.com.tr, malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan veya dolaylı sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bu anlaşma, Sutas.com.tr tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.

  Sutas.com.tr, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar: Kişisel bilgileriniz gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Sutas.com.tr'nin yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz fakat kişisel bilgilerinizi kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmaz ve açıklamayız. Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen tuketici@sutas.com.tr adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

  Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.