SELECT YOUR LANGUAGE

Süt ve sağlık

SÜT VE SAĞLIK
Yaşamsal amino asitleri içeren yüksek değerli süt proteini, yaşamsal yağ asitlerini içeren süt yağı, birçok mineral madde ve birçok vitamini ile süt, temel gıda maddesidir.

Kalsiyum, fosfor ve riboflavin (B2) açısından çok önemli bir kaynak, protein, yağ ve karbonhidrat içeriği ile de enerji kaynağıdır.

Süt şekeri olan laktoz, enerji kaynağı olarak kullanılır, düşük glisemik indekse sahip laktoz, prebiyotik olarak yararlı bakterilerin gelişmesine yardımcı olur.

Menopoz öncesi dönemde içilen günde iki bardak süt, kadınlarda kemik erimesini önlemeye yardımcı olur.

İçerdiği protein sayesinde diş minesinin etrafını sararak dişi, asitli gıdaların yol açtığı aşınmadan korur.

Yapılan son araştırmalara göre günde üç bardak süt içilmesi, kan basıncının düşmesine, kolon kanserini önlemeye yardımcı olur.

İçerdiği mineral, fosfor, protein ve vitaminlerle süt sağlıklı bir içecektir.


Proteinler;
• Vücudun yapı taşlarıdır,
• Enfeksiyonlara karşı antikorların oluşumunu desteklerler,
• Büyüme çağındaki çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi için hayati öneme sahiptirler,
• Hücre ve dokuların oluşumu ve onarımına yardımcı olurlar.

B2 ve B12 vitamini;
• B2 ve B12 vitaminleri kardiovasküler sağlık ve enerji üretimi bakımından gereklidir,
• B2 vitamini özellikle çocukların zeka gelişimi, deri ve göz sağlığı için çok önemlidir.

D vitamini;
• Vücudun kalsiyum emilimini artırmaya yardımcı olur,
• Kas zayıflığına karşı vücudu korur,
• Kalp atışının düzenlenmesinde etkilidir,
• Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,
• Tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir,
• Kalsiyumun D vitaminini taşıması ile kemik ve dişler kuvvetlenir.

A vitamini;
• A vitamini bağışıklık sisteminin fonksiyonu için kritik bir besin öğesidir,
• Göz hastalıklarına direnir ve körlüğü önler,
• Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek cilt sorunlarını engeller.

Kalsiyum ve fosfor;
• Kemik gelişimi ve kemik erimesi riskinin azalmasına yardımcı olur,
• Dişlerin sağlıklı gelişimi için destekleyicidir,
• Kas ve sinir aktiviteleri için destekleyicidir,
• Kasların düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Ambalajlı süt içiyoruz çünkü,
Ambalajlı sütler Türk Gıda Kodeksi'ne uygun olarak üretilir,
Ambalajlı sütler sütün raf ömrünü sadece sütün mikrobiyolojik yükünü azaltarak sağlarken, ambalajsız sokak sütlerine lezzet ve dayanma sürelerini artırmak için katkı maddeleri konulabilir,
Ambalajlı sütlerde sütün mikrobiyolojik yükünü azaltmak için sütün fiziksel ve kimyasal yapısını, besin değerini, tadını ve kokusunu önemli ölçüde değiştiren kaynatma işlemi yerine, sütün özeliklerini kaynatmaya göre daha çok koruyan pastörizasyon ve UHT işlemleri uygulanır,
Ambalajlı sütler için kullanılan çiğ süt fabrikalara soğuk zincir bozulmadan ulaştırılırken, çiğ olarak sokakta ve açıkta tüketime sunulan sütlerde soğuk zincir sağlanamadığı için tüketiciye ulaştırılıncaya kadar geçen sürede toplam bakteri yükü artar ve bunun sonucunda ısı ile yok edilemeyen toksinler oluşabilir.Üyelik Şartları

Aşağıdaki metinde yazılı bulunan ve Sutas.com.tr kullanım şartları, gizlilik ve telif hakları ile ilgili size bilgi veren metni okumanız gerekmektedir.

Bu şartları kabul etmeniz halinde sizden beklenen, ister üye olarak ister konuk olarak anlaşmaların şartlarına uymanızdır. Sitemizden faydalanmaya başlamadan önce sizden ne gibi bilgiler istendiğini ve bunların ne amaçla istendiğini anladığınızdan emin olmanız sizin yararınızadır.

Sutas.com.tr sitesinin tüm hakları, Sütaş'a aittir. Site içeriğindeki tüm malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses, işaret vesaire fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Sütaş'ın yazılı izni olmadıkça bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, çoğaltamaz, yeniden yayımlayamaz ya da dağıtamazsınız. Sutas.com.tr’de yer alan yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses materyallerini Sutas.com.tr sitesine bağlı kaldığınız süre boyunca kullanma hakkına sahipsiniz.

Sutas.com.tr, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen İnternet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler de sağlamaktadır. sutas.com.tr, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Sutas.com.tr kanalı ile bağlandığınız diğer sitelerde yayınlanan içerik ve sorunlar bağlanılan sitenin sorumluluğu altındadır. Bağlanılan sitelerdeki içerikler ve sorunlar nedeniyle Sutas.com.tr'ye sorumluluk yüklenilemez, yöneltilemez.

Sutas.com.tr, malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan veya dolaylı sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bu anlaşma, Sutas.com.tr tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.

Sutas.com.tr, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar: Kişisel bilgileriniz gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Sutas.com.tr'nin yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz fakat kişisel bilgilerinizi kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmaz ve açıklamayız. Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen tuketici@sutas.com.tr adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.