SELECT YOUR LANGUAGE

Merak Edilenler

MERAK EDİLENLER?

Tereyağı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına Sütaş güvencesiyle ulaşın.


Tereyağı çocukların beslenmesinde nasıl bir rol oynar?
İçerdiği yüksek orandaki süt yağı sebebiyle zengin bir enerji kaynağıdır.
Beyin sağlığı ve sinir hücrelerinin gelişimi için son derece önem taşıyan ve insan vücudu tarafından meydana getirilemeyen “temel yağ asitleri” tereyağından başka herhangi bir yağda uygun miktarda bulunmaz. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) özellikle ilk 2 yaş dönemindeki çocukların, yağda çözülen A, D, E, K vitaminlerinin emilimini kolaylaştıran temel yağ asitleri açısından zengin besinlerle, özellikle de süt yağı açısından zengin tereyağı ile beslenmesinin önemli olduğunu belirtmektedir.


Tereyağı ve Margarin arasındaki fark nedir?
Tereyağı, sütün yağının çırpılıp yoğunlaşması sonucu elde edilir. Tamamen doğal bir hayvansal üründür. En az yüzde 82 süt yağı içerir. (Tuzlu tereyağında bu oran yüzde 80’dir) Kalan kısmı sadece sütten oluşmaktadır. Margarin ise bitkisel temellidir. Bitkisel yağ, tuz, su ve emülgatörler gibi içinde birden fazla bileşen bulunur.


Tereyağı trans yağ içerir mi?
Tereyağı hiçbir kimyasal işlemden geçmez. Doğasında trans yağ bulunmaz.


Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır?
Tereyağın gerçek olup olmadığını anlamak için basit testler:
1- Sıcak su testi: Bir parça tereyağı alın ve bir bardak sıcak suyun içine bırakın. Eğer tereyağı tek parçada küçülerek eriyorsa gerçek, su içinde parçalara ayrılarak eriyorsa sahtedir.
2- Kesme testi: Buzdolabından çıkardığınız tereyağına bıçağı değdirin. Bıçak darbesi alan yerler küçük küçük parçalanıyorsa gerçektir. Yağın bütünü çatlıyorsa sahte olma ihtimali epey yüksek.
3- Erime testi: Tereyağını oda sıcaklığına bırakın ve bekleyin. Eğer yavaş yavaş yumuşuyorsa sorun yoktur. Ancak erirken su salıyorsa sahte olduğundan şüphelenebilirsiniz.
4- Renk testi: Tereyağını eritin. Eriyip tabağa akan kısımların rengine dikkat edin. Eğer erimiş kısımların rengi tereyağından daha koyuysa içinde gıda boyası vardır. Tavada erittiğiniz tereyağının göz göz olması ve köpürmesi gerekir. Eğer bu şartları yerine getirmiyorsa sahte olabilir. Zira tereyağının köpürmesinin nedeni içinde bulunan suyun yoğunluk farkından dolayı dışarı çıkmasıdır.


Tereyağını saklamanın en iyi yolu nedir?

 • Tereyağının kendi paketi içinde saklanması önerilmektedir. Üzerindeki son kullanım tarihine kadar buzdolabının en soğuk kısmında muhafaza edilmelidir. Buzdolabının kapak kısmında muhafaza edilmesi tavsiye edilmez.

 • Tereyağı etrafındaki yiyeceklerin kokularını bünyesine alma özelliğine sahiptir. Bu nedenle balık, et, peynir veya meyveli gıdaların yanına konulmamalıdır. Aksi takdirde tereyağından çok diğer yiyeceklerin lezzetini alırsınız.


 • Tereyağı dondurulduğunda raf ömrü uzar mı?
  Tereyağının derin dondurucuda (-18 °C) yaklaşık 6-8 ay bozulmadan kalabilme özelliği vardır. Bu nedenle tereyağını eğer hemen kullanmayacaksanız en iyi muhafaza edebileceğiniz yer derin dondurucudur.


  1 yemek kaşığı tereyağı kaç grama denk gelir?
  1 yemek kaşığı tereyağı yaklaşık 15 gram'a denk gelir.


  Ambalajlı Tereyağı küflenir mi?
  Ambalajlı tereyağı da küflenebilir; ambalajı açıldıktan sonra, bulunduğu ortamdaki mikroorganizma yoğunluğuna, bulunduğu ortam sıcaklığına ve bu ortamda kalış süresine bağlı olarak, yüzeyinden başlamak üzere küflenme görülebilir.


  Bu bölüme eklenmesini istediğiniz sorular olması halinde lütfen
  Sütaş Danışma Hattı’nı arayarak (444 4 788) ya da iletişim formunu doldurarak bize ulaşın.
  İletişim formuna ulaşmak için lütfen buraya tıklayın.

  Üyelik Şartları

  Aşağıdaki metinde yazılı bulunan ve Sutas.com.tr kullanım şartları, gizlilik ve telif hakları ile ilgili size bilgi veren metni okumanız gerekmektedir.

  Bu şartları kabul etmeniz halinde sizden beklenen, ister üye olarak ister konuk olarak anlaşmaların şartlarına uymanızdır. Sitemizden faydalanmaya başlamadan önce sizden ne gibi bilgiler istendiğini ve bunların ne amaçla istendiğini anladığınızdan emin olmanız sizin yararınızadır.

  Sutas.com.tr sitesinin tüm hakları, Sütaş'a aittir. Site içeriğindeki tüm malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses, işaret vesaire fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Sütaş'ın yazılı izni olmadıkça bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, çoğaltamaz, yeniden yayımlayamaz ya da dağıtamazsınız. Sutas.com.tr’de yer alan yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses materyallerini Sutas.com.tr sitesine bağlı kaldığınız süre boyunca kullanma hakkına sahipsiniz.

  Sutas.com.tr, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen İnternet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler de sağlamaktadır. sutas.com.tr, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Sutas.com.tr kanalı ile bağlandığınız diğer sitelerde yayınlanan içerik ve sorunlar bağlanılan sitenin sorumluluğu altındadır. Bağlanılan sitelerdeki içerikler ve sorunlar nedeniyle Sutas.com.tr'ye sorumluluk yüklenilemez, yöneltilemez.

  Sutas.com.tr, malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan veya dolaylı sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bu anlaşma, Sutas.com.tr tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.

  Sutas.com.tr, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar: Kişisel bilgileriniz gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Sutas.com.tr'nin yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz fakat kişisel bilgilerinizi kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmaz ve açıklamayız. Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen tuketici@sutas.com.tr adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

  Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.