SELECT YOUR LANGUAGE

Merak Ettikleriniz
Ürünlerimiz hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına Sütaş güvencesiyle aşağıda ulaşabilirsiniz. Bu bölüme eklenmesini istediğiniz sorular olması halinde Sütaş Danışma Hattı’nı arayarak (444 4 788) ya da iletişim formunu doldurarak bize iletebilirsiniz.

İletişim formuna ulaşmak için lütfen buraya tıklayın.

  • Sütaş Yoğurt
YOĞURT HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ
Sütaş Yoğurt’un içeriği nelerden oluşur?
Sütaş Yoğurt, sadece taze süt ve taze maya içerir.
Sütaş Yoğurt’ta katkı maddesi var mı?
Hayır, Sütaş Yoğurt'ta katkı maddesi, koruyucu ya da kıvam arttırıcı yoktur.
Sütaş Yoğurt tazeliğini nasıl korur?
Yoğurdun dayanma süresini; kullanılan sütün kalitesi, mayanın tazeliği, zararlı bakterilere karşı hijyenin sağlanması ve tüketim anına kadar soğuk zincirinin korunması belirler. Sütaş Yoğurt, analiz edilerek kalitesi onaylanmış sağlıklı, taze sütlerden üretilir. Her seferinde yeterli miktarda, canlı, güçlü ve taze maya ile mayalanır. Filtre edilerek zararlı bakterilerden arındırılmış steril hava koşulları ve hijyenik ortamda el değmeden üretilir. Daha sonra 4°C’de soğutulup dinlendirilir. Rotası ve ısısı sürekli izlenen soğutuculu araçlarla satış noktalarına ulaştırılır. Böylece Sütaş Yoğurt son tüketim tarihine kadar tazeliğini ve lezzetini korur.
Sütaş Yoğurt’un kıvamı nereden gelir?
1 kg Sütaş Yoğurt en az 1.5 lt sütten elde edilir. Sütaş, özel teknolojisi ile sütün içindeki suyu düşük ısıda buharlaştırır, sütü doğal yapısını ve besin değerini koruyarak yoğunlaştırır. Böylece yoğurdun protein, yağ, mineral ve vitamin oranı artar. Sütaş Yoğurt’un kıvamı da buradan gelir.
Sütaş Yoğurt hangi sütten yapılır?
Taze pastörize sütten yapılır. 'Çiftlikten Sofralara' iş modeli ile ineklerimizin beslenmesinden başlayıp sofralarımıza kadar uzanan süreci özenle yönetiyor ve denetliyoruz. İneklerimiz, kendi tesislerimizde ürettiğimiz doğal ve sağlıklı yemlerle besleniyor, doğalarına uygun çiftlik ortamında yaşıyorlar. Böylece, sağlıklı ineklerden, besin değeri yüksek, kaliteli süt elde ediyoruz. Mutlu ineklerimizin taptaze sütleri, doğal ve lezzetli ürünlerimizin en önemli güvencesini oluşturuyor.
Sütaş, yoğurdun sütünü nasıl hazırlar?
Sütaş, yoğurt yaparken gerekli tüm analizler yapılarak onaylanmış sütleri pastörize eder, kaynatmaz. Yani saniyeler içinde ısıtıp, soğutur. Böylelikle tüm zararlı bakteriler yok olurken, sütün besin değeri korunur, faydası içinde kalır.
Sütaş, yoğurdu nasıl mayalar?
Sütaş, yoğurt yaparken her seferinde yeterli miktarda canlı, güçlü ve taze maya kullanır. Mayalama işlemini kontrollü süre ve sıcaklıkta yapar. Böylece Sütaş Yoğurt raf ömrü sonuna kadar içindeki faydalı bakterileri korur ve yoğurttan beklenen faydayı sunar. Yoğurdun besleyici ve kıvamlı olması için, yoğurt mayasının yeterli miktarda, canlı, güçlü ve taze olması çok önemlidir. Yoğurttan yoğurt mayalandığında ise bu sağlanamaz.
Sütaş Yoğurt yoğurttan mı mayalanıyor?
Hayır, Sütaş Yoğurt yoğurttan mayalanmıyor, her seferinde yeterli miktarda, canlı, güçlü ve taze maya ile yapılıyor.
Yoğurttan yoğurt mayalamak doğru mu?
Yoğurttan mayalanan yoğurtlar, yoğurdun faydasını oluşturan en temel unsurlardan olan canlı, güçlü, taze faydalı yoğurt bakterilerini yeterli sayıda içermeyebilir.
Yoğurt mayası ve yoğurt kültürü arasında ne fark vardır?
Yoğurt mayası ve kültürü aynı şeydir. Yoğurt mayası olarak bilinen canlı bakteriler bilim dünyasında yoğurt kültürü olarak adlandırılır.
Sütaş Kaymaklı Yoğurt’un kaymağı nasıl yapılıyor?
Sütaş Yoğurt'un kaymağı, süt mayalandıktan sonra yoğurt olana kadar geçen sürede süt yağının yüzeyde toplanmasıyla oluşur. Yoğurt oluştuktan sonra hızlıca soğutulur, bu esnada kaymak da katılaşarak son halini alır. Herhangi bir işlemin uygulanmasına, kaymak ya da benzeri bir şey eklenmesine gerek yoktur. Yoğurdun kaymağının kalınlığı yoğurdun içindeki sütün yağ miktarı ile ilgilidir. Süt yağı miktarı arttıkça kaymak kalınlaşır.
Yoğurdu homojenize etmek ne demektir?
Sütün içinde bulunan süt yağı sütün üzerinde birikerek kaymak oluşturur. Bu yağı sütün her tarafına yayma işlemine “Homojenizasyon” denir. Homojonize sütten yapılan yoğurtlarda süt yağı yoğurdun her tarafına eşit miktarda dağılır, yoğurdun üzerinde kaymak oluşturmaz. Homojenize edilmemiş sütten yapılan yoğurtlar kaymaklı yoğurttur. Homojenizasyon işlemi yoğurdun, doğallığını ve yoğurt vasfını kesinlikle bozmayan, fiziksel bir uygulamadır.
Sütaş Yoğurt helal gıda mıdır?
Evet, helal gıdadır. Sütaş Entegre Süt Üretim Tesisleri, Türk Standartları Enstitüsü'nün Helal Gıda Sertifikası'na sahiptir.
 Sütaş Yoğurt’un dayanma süresi kaç gündür?
Sütaş Yoğurt’un dayanma süresi; Sütaş Kaymaklı Yoğurt için 18 gün, Sütaş Kaymaksız Yoğurt için 25 gündür. Sütaş, dayanma süresinin açıkça anlaşılması için ambalajlara son kullanma tarihi ile beraber üretim tarihini de şeffaf biçimde yazar.
Ambalajlı yoğurt küflenir mi?
Ambalajlı yoğurt da küflenebilir; ambalajı açıldıktan sonra, bulunduğu ortamdaki zararlı bakterilerin yoğunluğuna, bulunduğu ortam sıcaklığına ve bu ortamda kalış süresine bağlı olarak, yüzeyinden başlamak üzere küflenme görülebilir.
Evde yapılan yoğurt su salarken ambalajlı yoğurt nasıl oluyor da su salmıyor?
Ambalajlı yoğurt da su salar. Ancak, ambalajlı yoğurt üretiminde sütün uygun koşullarda buharlaştırılarak yoğunlaştırılması sayesinde, içerdiği tüm besin değerlerinin oranı arttığı için ev yoğurdundan daha kıvamlı bir yapıya sahiptir ve bu nedenle daha az ve yavaş su salar.
Çiğ süt kaynatılarak güvenli hale getirilebilir mi?
Çiğ süt kaynatılarak güvenli hale getirilemez. Çiğ süt hayvandan süte geçen iki temel risk barındırır; 1- Tüberküloz, brusella gibi hastalık yapıcı mikroplar. 2- Antibiyotik kalıntısı ve toksik maddeler gibi unsurlar. Çiğ süt kaynatılsa da bu risklerin tümü yok edilemez. Üstelik sütü kaynatınca hem protein yapısı bozulur hem de içerdiği vitaminler kaybolur. Bu nedenle sütü hızlıca ısıtıp, hızlıca soğutmak yani pastörize etmek çok önemlidir. Sütaş, yoğurt yaparken gerekli tüm analizler yapılarak onaylanmış sütleri pastörize eder, kaynatmaz. Yani saniyeler içinde ısıtıp, soğutur. Böylelikle tüm zararlı bakteriler yok olurken, sütün besin değeri korunur, faydası içinde kalır.
Bebeğime hangi aydan itibaren yoğurt yedirebilirim?
Bebeklerin mümkünse ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri önerilir. Altıncı aydan itibaren bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyduğu besin maddeleri arttıkça sindirimi kolay, besleyici özelliği yüksek ve bebeklerin bünyesine uygun başta yoğurt olmak üzere bazı ek besinler verilebilir.
Sütaş’ın bebeklere özel yoğurdu var mı?
Sütaş Babymix, Türkiye’de bebeklere özel ilk ve tek yoğurttur. Bebeklerin rahat sindirebilmesi için Sütaş Babymix’in içeriğindeki süt yağı ve laktoz düzenlenmiş, proteinler dengelenmiştir. İçerdiği probiyotik bakteriler ile bebeğinizin sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Sütaş Babymix’i, bebeğinize 6. aydan itibaren güvenle yedirebilirsiniz.

Üyelik Şartları

Aşağıdaki metinde yazılı bulunan ve Sutas.com.tr kullanım şartları, gizlilik ve telif hakları ile ilgili size bilgi veren metni okumanız gerekmektedir.

Bu şartları kabul etmeniz halinde sizden beklenen, ister üye olarak ister konuk olarak anlaşmaların şartlarına uymanızdır. Sitemizden faydalanmaya başlamadan önce sizden ne gibi bilgiler istendiğini ve bunların ne amaçla istendiğini anladığınızdan emin olmanız sizin yararınızadır.

Sutas.com.tr sitesinin tüm hakları, Sütaş'a aittir. Site içeriğindeki tüm malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses, işaret vesaire fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Sütaş'ın yazılı izni olmadıkça bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, çoğaltamaz, yeniden yayımlayamaz ya da dağıtamazsınız. Sutas.com.tr’de yer alan yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses materyallerini Sutas.com.tr sitesine bağlı kaldığınız süre boyunca kullanma hakkına sahipsiniz.

Sutas.com.tr, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen İnternet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler de sağlamaktadır. sutas.com.tr, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Sutas.com.tr kanalı ile bağlandığınız diğer sitelerde yayınlanan içerik ve sorunlar bağlanılan sitenin sorumluluğu altındadır. Bağlanılan sitelerdeki içerikler ve sorunlar nedeniyle Sutas.com.tr'ye sorumluluk yüklenilemez, yöneltilemez.

Sutas.com.tr, malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan veya dolaylı sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bu anlaşma, Sutas.com.tr tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.

Sutas.com.tr, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar: Kişisel bilgileriniz gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Sutas.com.tr'nin yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz fakat kişisel bilgilerinizi kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmaz ve açıklamayız. Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen tuketici@sutas.com.tr adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.