SELECT YOUR LANGUAGE

Çocuklarımız için daha çok peynir

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN DAHA ÇOK PEYNİR
Çocuklarımızın, vücutlarının ihtiyacı olan enerji ve yeni dokuların yapımı için daha fazla miktarda protein, mineral ve vitamine ihtiyacı var. Peynir, bileşimindeki süt yağı, protein, vitamin ve mineraller dolayısıyla çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi için çok önemli bir besin kaynağı.

 • Peyniri besin olarak önemli yapan, içeriğindeki biyolojik değeri yüksek proteinlerdir. Peynirde hücre yapımı, onarımı ve enfeksiyonlarla mücadelede görev alan proteinlerin ortalama % 10 ile % 30’u bulunur.

 • Peynir, içindeki protein ve süt yağının serbest yağ asitlerince kolaylıkla parçalanmasından dolayı, çocuklar tarafından rahatça sindirilir. Ayrıca sütü sindirmekte zorlanan çocuklar için alternatif, kaliteli bir protein ve kalsiyum kaynağıdır.

 • Kemiğin güçlü yapısının inşa edilmesi için en önemli zaman dilimi, kemik kütlesinin maksimuma ulaştığı gelişme dönemidir. Özellikle bu dönemde çocukların kalsiyum yönünden zengin yiyecekler tüketmesi önemlidir. Daha sonraki dönemlerde kalsiyum alımı artırılsa bile kemik kütlesi oluşumunda artış mümkün olmaz.

 • Peynirdeki kalsiyum çocukların kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynar. Kalsiyum kemik ve diş gelişimi için gereklidir. Peynirdeki kalsiyum biyolojik değeri yüksek olan, yani insan vücudu tarafından kolayca kullanılabilen formdadır.

 • Peynirdeki bir diğer önemli mineral olan fosfor, kas kasılması ve sinir iletimi için gereken bir mineraldir. Fosfor, kalsiyumla birlikte çalışarak fonksiyon gösterir. Tüm süt ürünleri gibi peynir de bu iki önemli maddeyi aynı anda içermesi bakımından önemli bir besindir.

 • Peynirde yüksek oranda B grubu vitaminleri bulunur. Bu vitaminler konsantrasyon, öğrenme, hafıza gücü ve bilinçsel performans için önemli rol oynar. Çocukluk döneminde B12 vitamini eksikliği ayrıca kendisini büyüme ve gelişmede gerileme, yürüme bozukluğu olarak gösterir. • Üyelik Şartları

  Aşağıdaki metinde yazılı bulunan ve Sutas.com.tr kullanım şartları, gizlilik ve telif hakları ile ilgili size bilgi veren metni okumanız gerekmektedir.

  Bu şartları kabul etmeniz halinde sizden beklenen, ister üye olarak ister konuk olarak anlaşmaların şartlarına uymanızdır. Sitemizden faydalanmaya başlamadan önce sizden ne gibi bilgiler istendiğini ve bunların ne amaçla istendiğini anladığınızdan emin olmanız sizin yararınızadır.

  Sutas.com.tr sitesinin tüm hakları, Sütaş'a aittir. Site içeriğindeki tüm malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses, işaret vesaire fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Sütaş'ın yazılı izni olmadıkça bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, çoğaltamaz, yeniden yayımlayamaz ya da dağıtamazsınız. Sutas.com.tr’de yer alan yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses materyallerini Sutas.com.tr sitesine bağlı kaldığınız süre boyunca kullanma hakkına sahipsiniz.

  Sutas.com.tr, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen İnternet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler de sağlamaktadır. sutas.com.tr, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Sutas.com.tr kanalı ile bağlandığınız diğer sitelerde yayınlanan içerik ve sorunlar bağlanılan sitenin sorumluluğu altındadır. Bağlanılan sitelerdeki içerikler ve sorunlar nedeniyle Sutas.com.tr'ye sorumluluk yüklenilemez, yöneltilemez.

  Sutas.com.tr, malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan veya dolaylı sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bu anlaşma, Sutas.com.tr tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.

  Sutas.com.tr, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar: Kişisel bilgileriniz gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Sutas.com.tr'nin yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz fakat kişisel bilgilerinizi kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmaz ve açıklamayız. Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen tuketici@sutas.com.tr adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

  Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.