Çiftlikten Sofralara

Çiftlikten Sofralara

Çiftliklerimiz

İneklerimiz, uluslararası hayvan refahı kurallarına uygun olarak kendi veterinerlerimiz ve mühendislerimiz tarafından tasarlanmış çiftliklerde yaşıyorlar. Dijital teknolojilerin ve gelişmiş otomasyon sistemlerinin yoğun olarak kullanıldığı çiftliklerimizde, ineklerimizi 7 gün 24 saat izliyor, sağlık ve refahlarını kontrol altında tutuyoruz.

Çiftlik
  • Çiftliklerimizi ineklerimizin her birine uluslararası standartlarda yaşam alanı sağlayacak boyutlarda inşa ediyoruz.
  • Çiftliklerimizi tasarlarken ineklerimizin günışığından azami yararlanmasını gözetiyoruz.
  • İneklerimizin uyuma ve dinlenme alanlarını özel kauçuk yataklar ile donatıyoruz.
  • İneklerimizin yaşadığı barınakları sürekli temiz hava sağlayacak şekilde dizayn ediyoruz.
  • İneklerimizin yaşadığı barınakları özel ekipmanlar ile sürekli temizliyor, ortamın hijyenik, kuru ve temiz kalmasını sağlıyoruz.
  • İneklerimizinin içtiği suyun kalitesi çok önemlidir. Sürekli içme suyu standartlarında temiz ve bol su tüketmelerini sağlıyoruz. 
  • Yemliklerin bir yandan temizlik ve hijyenine önem veriyor, diğer yandan da önlerinde her zaman bol ve temiz yem bulunmasını sağlıyoruz.
İnek
Tüm çiftliklerimiz; Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen “Hastalıktan Ari” ve Avrupa Birliği standartlarında üretim yaptığımızı kanıtlayan “Avrupa Birliği Onaylı Süt Çiftliği” sertifikalarına sahiptir.

İneklerimizin sağlık ve mutluluğu, taze ve kaliteli sütleri, doğal lezzetlerimizin en önemli güvencesini oluşturuyor. 

Buzağı
Karacabey, Aksaray ve Bingöl tesislerimizdeki çiftliklerimizde 25.000 ineğimiz bulunuyor.

Çiftlik hayvanlarımızın temel ihtiyaçlarını küresel ölçekte kabul görmüş Uluslararası Hayvan Refahı İlkeleri ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) benimsediği “Beş Özgürlük” çerçevesinde yönetiyoruz.

Çiftlik

Hayvan Refahı

İneklerin sosyal yaşamlarında zaman zaman acımasız olabildikleri bir hiyerarşik yapı vardır. Bu sebeple çiftliklerimizde ineklerimizi; yaş grupları ve kondisyonlarını göz önünde bulundurarak farklı padoklarda barındırır; rahatça gezebilecekleri; temiz, hijyenik, rahat ve konforlu mekanlar sağlarız. Yarı açık ve duraklı sisteme sahip barınaklarda, havalandırma fanları ile sürekli temiz hava dolaşımı sağlar, sıcaklık stresine bağlı verimsizlikleri azaltmak için otomatik serinletme sistemi kullanırız. Zemindeki gübreleri otomatik sistemlerle temizleriz. Hayvanlarımızın acı çekmesine yol açabilecek damgalama, kuyruk kesimi ve diş kırpma gibi uygulamalar yapmayız.

Hayvan Sağlığı

Çiftliklerimizin her biri hastalık bulaşma riskinin en aza indirilmesini hedefleyen biyogüvenlik prosedürleriyle yönetilir. Hayvanlarımızın sağlık durumlarını tecrübeli ve alanlarında uzman personel ve veteriner hekimlerimizin gözetiminde sürekli takip ederiz.

Tüm çiftliklerimizin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen, işletmedeki hayvanlarda hastalık bulunmadığını ve bu konuda her türlü koruyucu tedbirin alınmış olduğunu gösteren “Hastalıktan Ari” sertifikası bulunur. Çiftliklerimiz aynı zamanda Avrupa Birliği standartlarında üretim yaptığımızı kanıtlayan “Avrupa Birliği Onaylı Süt Çiftliği” sertifikasına sahiptir.

Koruyucu hekimlik uygulamalarıyla hastalık ve ilaç tüketimini minimum seviyelerde tutmanın yanısıra tedavi gerektiren durumlarda antibiyotik ve antimikrobiyal ilaç kullanımına azami dikkat gösteririz. Tedavi etmek zorunda kaldığımız hayvanların sütlerini, kullanılan ilaçların vücuttan atılım süresi boyunca imha ederiz.

Hayvan Beslenmesi

Çiftliklerimizdeki tüm hayvanları; yaşlarına, ağırlıklarına, davranışsal ve fizyolojik ihtiyaçlarına göre sağlık ve refahlarını destekleyecek, özel ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde besleriz. Beslemede kendi ürettiğimiz doğal ve sağlıklı yemleri kullanarak sindirimi kolay, protein, yağ ve enerji değerleri dengelenmiş, özel yemler tüketmelerini sağlıyoruz.