SELECT YOUR LANGUAGE

Salep hakkında merak ettikleriniz

SALEP HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Salebin tarihçesi
Orkideler binlerce yıldır güzelliği ve görkemi ile insanların dikkatini çekmiş, tarihten mitolojiye, tıptan ticarete kadar pek çok farklı alanda değerlendirilmişlerdir. Yabani orkidelerden kış aylarının lezzetli içeceği Salep’in elde edilmesi ise Türklere özgü olup, kökeni 8. yüzyıla kadar dayanmaktadır. İbn-i Sina El Kanun fi’t Tıp eserinde Salep’ten bahsetmiş, Osmanlı Saray Mutfağı’nda kullanılan ana malzemelerden biri Salep olmuştur.

Salep nasıl elde edilir?
Salebin elde edilmesi oldukça zahmetlidir. 1 kilo salebin elde edilmesi için ortalama 2600 adet orkide köküne ihtiyaç duyulmaktadır. Hasat tek tek elle, bitkinin bir sonraki sene de devam edebilmesi için kökündeki ana soğan bırakılarak yapılır.

Salebin elde edilmesi için çiçek açmış yabani orkidelerin toprak altındaki yumruları zarar vermeden toplanarak temizlenir, süt ve su karışımı içinde kaynatılır. Daha sonra ipe dizilerek gölgede kurutulur ve değirmende öğütülerek toz haline getirilir.

Salep bitkisi hangi iklimde yetişir?
Salep orkidesi genellikle soğuk ve kireçli toprakları sever. Salep bitkisi deniz seviyesinden 2500 metre yükseklere kadar görülebilir. Genellikle kendi kendine yetişir.

Salep bitkisi Türkiye’de nerelerde yetişir?
Salep bitkisi Muğla, Milas, Isparta, Antalya, Kahramanmaraş, Van, Kastamonu, Taşköprü ve Safranbolu’da yetişmektedir.Üyelik Şartları

Aşağıdaki metinde yazılı bulunan ve Sutas.com.tr kullanım şartları, gizlilik ve telif hakları ile ilgili size bilgi veren metni okumanız gerekmektedir.

Bu şartları kabul etmeniz halinde sizden beklenen, ister üye olarak ister konuk olarak anlaşmaların şartlarına uymanızdır. Sitemizden faydalanmaya başlamadan önce sizden ne gibi bilgiler istendiğini ve bunların ne amaçla istendiğini anladığınızdan emin olmanız sizin yararınızadır.

Sutas.com.tr sitesinin tüm hakları, Sütaş'a aittir. Site içeriğindeki tüm malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses, işaret vesaire fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Sütaş'ın yazılı izni olmadıkça bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, çoğaltamaz, yeniden yayımlayamaz ya da dağıtamazsınız. Sutas.com.tr’de yer alan yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses materyallerini Sutas.com.tr sitesine bağlı kaldığınız süre boyunca kullanma hakkına sahipsiniz.

Sutas.com.tr, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen İnternet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler de sağlamaktadır. sutas.com.tr, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Sutas.com.tr kanalı ile bağlandığınız diğer sitelerde yayınlanan içerik ve sorunlar bağlanılan sitenin sorumluluğu altındadır. Bağlanılan sitelerdeki içerikler ve sorunlar nedeniyle Sutas.com.tr'ye sorumluluk yüklenilemez, yöneltilemez.

Sutas.com.tr, malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan veya dolaylı sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bu anlaşma, Sutas.com.tr tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.

Sutas.com.tr, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar: Kişisel bilgileriniz gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Sutas.com.tr'nin yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz fakat kişisel bilgilerinizi kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmaz ve açıklamayız. Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen tuketici@sutas.com.tr adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.