SELECT YOUR LANGUAGE

Sütün iyiliğini korumalı, özünü hiç bozmamalı!
Hayat sütle başlar... Yaşam için gerekli temel besin öğelerini, en dengeli ve en ideal oranlarda içeren; iyiliğin, sağlığın temeli, en faydalı, en hesaplı, en kolay erişilebilir gıdadır süt...

Yaşadığımız toplumun sağlıklı beslenmesi, gelecek nesillerimizin zihinsel ve bedensel gelişimleri için, süt ve süt ürünlerinin üretimini ve tüketimini geliştirmeyi son derece önemli buluyoruz. Kamuoyunu süt ve süt ürünlerinin iyiliğiyle ilgili bilgilendirmeyi, işimizin doğasından gelen bir sorumluluk olarak görüyoruz.

Sütaş Süt, tüm iyiliği korunarak, çiftlikten sofralara nasıl ulaşıyor?

Merak ettiğiniz her şey burada...


Süte sevgiyle bakmalı, doğallığını korumalı, özünü hiç bozmamalı...
Sütaş’ın sütü nasıl böyle, hem doğal, hem dayanıklı?” Yanıtları için lütfen görsele tıklayın.

  • Süt iyi olsun isterseniz
Çiftlikten Sofralara Sütaş Süt...
Taptaze ve %100 Doğal Sütaş Süt'ün “Çiftlikten Sofralara” yolculuğuna katılmak için lütfen görsele tıklayın.

  • Sütaş Süt
Sütaş Süt'ün Hikayesi
"Sütaş sütü nasıl koruyor?" Yanıtları için lütfen kitapçığa tıklayın.
Mutlu İneklerin Hikayesi
Geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızın süt ve süt ürünleriyle ilgili en temel bilgileri, eğlenceli bir şekilde öğrenebilmelerini sağlamak amacıyla; sütün iyiliğini nasıl koruduğumuzu ve doğal lezzetlerimizin çiftlikten sofralara olan yolcuğunu eğlenceli bir dille anlatan bir masal kitabı hazırladık.

Okumak için lütfen kitapçığın üzerine tıklayın.
Merak Ettikleriniz
Süt hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına Sütaş güvencesiyle ulaşın.
Bu bölüme eklenmesini istediğiniz sorular olması halinde lütfen Sütaş Danışma Hattı’nı arayarak (444 4 788) ya da iletişim formu doldurarak bize ulaşın. İletişim formuna ulaşmak için lütfen buraya tıklayın.


Sütaş Günlük Pastörize Süt nasıl üretilir?
'Çiftlikten sofralara' iş modeli ile ineklerimizin beslenmesinden başlayıp sofralarımıza kadar uzanan süreci özenle yönetiyor ve denetliyoruz. İneklerimiz, sağlıklı yem bitkileri ve kendi tesislerimizde ürettiğimiz doğal yemlerle besleniyor, doğalarına uygun çiftlik ortamında yaşıyorlar. Mutlu ineklerimizin taptaze sütleri, doğal ve lezzetli ürünlerimizin en önemli güvencesini oluşturuyor.

Özenle kontrol ettiğimiz sütleri, hızla 4 dereceye soğutup, özel tankerlerle ve soğuk zincirde, tazeliğini koruyarak üretim tesislerimize ulaştırıyoruz. Tesislerimize ulaşan sütleri, bir de fabrikamızın süt alım laboratuvarında kontrol edip hijyeninden, protein, mineral ve yağ oranlarının kalite standartlarımıza uygun olduğundan emin oluyoruz.

Daha sonra; bu sütleri, günlük pastörize süt üretimi için pastörizasyon ünitesine alıyoruz.

Günlük pastörize süt üretiminde sütlerimizi, 76 derecede 12 saniye tutulup hızla 4 dereceye soğutuyoruz. Böylece süt, besin öğeleri korunarak güvenle içilebilir hale gelmiş oluyor. Pastörize ettiğimiz sütler, özel dolum makinalarında, steril ortamda, raf ömrü süresince tazeliğini ve lezzetini koruyacak ambalajlara dolduruluyor.

Nihai kalite testlerinden geçen sütlerimizi, rotası ve sıcaklık seviyesi sürekli izlenen araçlarımızla, soğuk zinciri koruyarak satış noktalarına ulaştırıyoruz. İşte Sütaş'ta, sütün iyiliği böyle korunuyor. Çiftlikten başlayıp sofralarımıza kadar uzanan bu süreç, özenle yönetiliyor ve iyiliği sağlığı size getirmek için her gün tekrarlanıyor.

Sütaş uzun ömürlü süt nasıl üretilir?
'Çiftlikten sofralara' iş modeli ile ineklerimizin beslenmesinden başlayıp sofralarımıza kadar uzanan süreci özenle yönetiyor ve denetliyoruz. İneklerimiz, sağlıklı yem bitkileri ve kendi tesislerimizde ürettiğimiz doğal yemlerle besleniyor, doğalarına uygun çiftlik ortamında yaşıyorlar. Mutlu ineklerimizin taptaze sütleri, doğal ve lezzetli ürünlerimizin en önemli güvencesini oluşturuyor.

Özenle kontrol ettiğimiz sütleri, hızla 4 dereceye soğutup, özel tankerlerle ve soğuk zincirde, tazeliğini koruyarak üretim tesislerimize ulaştırıyoruz.

Tesislerimize ulaşan sütleri, bir de fabrikamızın süt alım laboratuvarında kontrol edip hijyeninden, protein, mineral ve yağ oranlarının kalite standartlarımıza uygun olduğundan emin oluyoruz.

Daha sonra; bu sütleri, uzun ömürlü süt üretimi için UHT ünitesine alıyoruz.

Uzun ömürlü süt üretiminde, sütlerimizi, 135 derecede 4 saniye tutarak hızla 4 dereceye soğutuyoruz. Hızla soğutulduğu için, besin değeri ve doğallığı korunuyor. Özel makinalarda, steril ortamda, özel ambalajlara doldurulan bu sütler, paket açılmadığı sürece, oda sıcaklığında bile tazeliğini koruyor.

Nihai kalite testlerinden geçen sütlerimizi, rotası ve sıcaklık seviyesi sürekli izlenen araçlarımızla, soğuk zinciri koruyarak satış noktalarına ulaştırıyoruz.

İşte Sütaş'ta, sütün iyiliği böyle korunuyor. Çiftlikten başlayıp sofralarımıza kadar uzanan bu süreç, özenle yönetiliyor ve iyiliği sağlığı size getirmek için her gün tekrarlanıyor.

Sütaş Günlük Pastörize Süt ile Sütaş Uzun Ömürlü Süt'ün (UHT) farkı nedir?
Sütaş Günlük Pastörize Süt ile Sütaş Uzun Ömürlü Süt'ün üretim teknolojileri ve bunun sonucunda oluşan raf ömürleri dışında hiçbir farkı yoktur.

Süt alım laboratuvarında kalite testlerinden geçirerek içindeki protein, mineral ve yağ oranlarının Sütaş standartlarına uygunluğunu kontrol ettiğimiz sütleri, günlük pastörize süt üretimi için pastörizasyon ünitesine, uzun ömürlü süt üretimi için ise UHT ünitesine alıyoruz.

Günlük pastörize süt üretiminde sütlerimizi, 76 derecede 12 saniye tutulup hızla 4 dereceye soğutuyoruz. Böylece süt, besin öğeleri korunarak güvenle içilebilir hale gelmiş oluyor. Pastörize ettiğimiz sütler, özel dolum makinalarında, steril ortamda, raf ömrü süresince tazeliğini ve lezzetini koruyacak ambalajlara dolduruluyor.

Uzun ömürlü süt üretiminde ise sütlerimizi, 135 derecede 4 saniye tutarak hızla 4 dereceye soğutuyoruz. Hızla soğutulduğu için, besin değeri ve doğallığı korunuyor. Özel makinalarda, steril ortamda, özel ambalajlara doldurulan bu sütler, paket açılmadığı sürece, oda sıcaklığında bile tazeliğini koruyor.

Sütaş inekleri nasıl besleniyor?
'Çiftlikten sofralara' iş modeli ile ineklerimizin beslenmesinden başlayıp sofralarımıza kadar uzanan süreci özenle yönetiyor ve denetliyoruz. İneklerimiz, sağlıklı yem bitkileri ve kendi tesislerimizde ürettiğimiz doğal yemlerle besleniyor, doğalarına uygun çiftlik ortamında yaşıyorlar. Böylece, sağlıklı ineklerden, besin değeri yüksek, kaliteli süt elde ediyoruz. Mutlu ineklerimizin taptaze sütleri, doğal ve lezzetli ürünlerimizin en önemli güvencesini oluşturuyor.

Sütaş süt nasıl taze kalıyor?
Pastörize ettiğimiz sütler, özel dolum makinalarında, steril ortamda, raf ömrü süresince tazeliğini ve lezzetini koruyacak ambalajlara dolduruluyor. Paketleri açılmadığı sürece, oda sıcaklığında bile bozulmadan tazeliklerini korur.

Sütlerimizi, sofralardaki yerini almak üzere yola çıkmadan önce, nihai kalite testlerinden geçiriyor, raf ömrü sonuna kadar takip etmek üzere, her parti üretimin şahit numunelerini saklıyoruz. Rotası ve sıcaklık seviyesi sürekli izlenen araçlarımızla, soğuk zinciri koruyarak satış noktalarına ulaştırıyoruz.

Sütaş Laktozsuz Süt'ün farkı nedir?
Laktoz sütte doğal olarak bulunan şekerdir. Laktozsuz sütte, süt şekeri (laktoz) basit bileşenlerine; yani glikoz ve galaktoza ayrışmış haldedir. Bu sayede bağırsaklarınız laktoz şekerini kolayca tolere edebilir. Laktoz intoleransı olanlar, Sütaş Laktozsuz Süt’ü günün her anında doya doya içebilir.

Doğal bir kalsiyum, protein ve vitamin kaynağı olan Sütaş Laktozsuz Süt’ün sindirimi kolaydır. Gün içerisinde içeceğiniz bir bardak Sütaş Laktozsuz Süt ile günlük B2, B12 vitamini ve kalsiyum ihtiyacınızın %30’unu karşılayabilirsiniz.

İçeriğindeki laktaz enzimi, sütteki laktozu küçük şekerlere ayırıcı etki gösterdiği için Sütaş Laktozsuz Sütün tadı biraz daha tatlı olabilir. Sütaş Laktozsuz Süt normal süte en yakın lezzette laktozsuz süttür.

Neden pastörize süt içmeliyiz?
Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak, pastörize edilen ve özel olarak ambalajlanan sütler hiçbir katkı maddesi içermez.

Böylece, sütün besin değeri korunur.

• İneklerden sağılarak toplanan sütler, özel tankerlerle ve soğuk zincir korunarak, süt üretim tesislerine ulaştırılır.

• Günlük pastörize sütler, sütün 72-80°C’de 6-15 sn. tutularak, uzun ömürlü sütler (UHT) ise 135°C’de 2-4 sn. tutularak hızla 4°C’ye soğutulmasıyla pastörize edilir. Böylece süt, besin öğeleri korunarak, hastalık yapan hem de bozulmaya sebep olan bakterilerin tümünden arındırılıp güvenle içilebilir hale gelir. Özel makinalarda, steril ortamda, ambalajlanan sütler, son kullanım tarihine kadar tazeliğini korur.

Pastörize edilmemiş sütler güvenilir değildir.

• İçerisinde bulunabilecek zararlı antibiyotik kalıntıları ve mikroplar pek çok hastalığa neden olabilir. (Besin zehirlenmesi, tifo, bağırsak tüberkülozu ve brusella vb)

• Pastörize edilmemiş sütler, pastörize sütlere kıyasla çok daha kısa zamanda bozulur. Bu nedenle; lezzet ve dayanma sürelerini uzatmak üzere içine katkı maddeleri konulmuş olabilir.
Günlük pastörize süt ile uzun ömürlü süt (UHT) arasındaki fark nedir?
Çiğ süt, günlük pastörize süt için 72-80°C’de 6-15 saniye, uzun ömürlü süt (UHT) için 135°C’de 2-4 saniye tutulup hızla 4°C’ye soğutularak pastörize edilir.

• Süt pastörize edildiğinde, besin öğeleri korunarak, hastalık yapan ve bozulmaya sebep olan bakterilerin tümünden arındırılıp güvenle içilebilir hale gelir.

• Özel makinalarda, steril ortamda ambalajlanan sütler, son kullanım tarihine kadar tazeliğini korur.
Günlük pastörize süt ve uzun ömürlü süt (UHT) tazeliğini ne kadar süre koruyor?
Günlük pastörize süt, soğuk zincir korunarak saklandığı ve ambalajı açılmadığı sürece üzerinde belirtilen son kullanma tarihine kadar tazeliğini korur.

Uzun ömürlü süt (UHT) ambalajı açılmadığı sürece üzerinde belirtilen son kullanma tarihine kadar tazeliğini korur.

• Uzun ömürlü sütlerin (UHT) raf ömrü ve ambalajı açılmadıkça oda sıcaklığında saklanabilmesi, üretim ve dolum teknolojisi ile ambalajının yüksek koruyucu özelliklerinden kaynaklanmaktadır.
Günlük pastörize süt / uzun ömürlü sütü (UHT) içmeden önce kaynatmak gerekir mi?
Pastörize ve ambalajlı sütler ısıtmadan içmeye uygundur.
Günlük pastörize süt ve/veya uzun ömürlü süt (UHT) herhangi bir koruyucu madde içerir mi?
Hayır, Türk Gıda Kodeksi’ne uygun şekilde üretilen günlük pastörize süt ve/veya uzun ömürlü süt (UHT) herhangi bir koruyucu madde içermez.
Pastörizasyon nedir? Bu yöntem uygulandığında sütün besin değerinde herhangi bir değişiklik olur mu?
Çiğ sütün, ısıtılarak içindeki zararlı mikroorganizmalardan/hastalık yapabilecek bakterilerden arındırılmasına pastörizasyon denir. Saniyeler içerisinde yapılan bu işlem sayesinde, sütün besin değeri korunur. Herhangi bir değişiklik olmaz.

• Sütün sağlıklı şekilde tüketilebilmesi için mutlaka pastörize edilmesi gerekir.

• Çiğ süt, hızla ısıtılıp günlük pastörize süt için 72-80°C’de 6-15 saniye, uzun ömürlü süt (UHT) için ise 135°C’de 2-4 sn. tutulup hızla 4°C’ye soğutularak pastörize edilir.

• Pastörizasyon çok kısa sürede yapıldığı için sütün besin değerinde herhangi bir kayıp gerçekleşmez.
Ambalajlı sütler açıldıktan sonra ne kadar süre içinde tüketilmelidir?
Ambalajı açıldıktan sonra buzdolabında (+4°C) saklanmalı ve 2-3 gün içerisinde tüketilmelidir.

• Çünkü süt havayla temas ettiği anda; bulunduğu ortamın sıcaklığı, ortamdan aldığı mikroorganizmaların yoğunluğu ve saklama koşullarına bağlı olarak tazeliğini hızlıca kaybeder.
Denetimden geçmeyen sütlerde herhangi bir tehlike var mıdır?
Denetimden geçmeyen sütlerde sağlığa yönelik her türlü tehlike söz konusudur. Bu sütlerin içeriğinden ve bize hangi koşullarda ulaştığından asla emin olunamaz.

Kesinlikle, Türk gıda kodeksine uygun olarak üretilmiş sütler tercih edilmelidir.
Açıkta satılan sütler evde kaynatılıp uygun koşullarda saklanırsa, güvenle tüketilebilir mi?
Hayır, tüketilemez çünkü açıkta satılan sütün içeriği bilinemez.

• Ev koşullarında sütü zararlı mikroorganizmalardan arındırmak için en az 10-15 dakika kaynatmak gerekir. Sütün evde ısı ve zaman kontrolü olmadan kaynatılması besin değerinde ciddi kayıplara sebep olur.
Kalsiyum eksikliği süt ile giderilebilir mi?
Patolojik bir bozukluk olmadığı müddetçe günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında süt en ideal besinlerden biridir.

• Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından oldukça zengin bir besin grubudur.

• Bir bardak sütte (200 ml) yaklaşık 200 – 220 mg kalsiyum vardır. Bunun da ötesinde kemik ve diş sağlığı açısından sütte bulunan kalsiyum: fosfor oranı ideal aralıkta olur.
Sütün büyüme çağını geride bırakmış olan bir kişinin kemik gelişimine yararı var mıdır?
Bu dönemde yeterli süt tüketimi, kemik gelişimine değil, kemiğin mevcut durumunu devam ettirmesine, kemik kaybının önlenmesi ve kemik sağlığının korunmasına yardımcıdır.

• Sütü sadece kemik sağlığı açısından değerlendirmek doğru değildir. Sütün protein kalitesi de oldukça yüksektir ve bu nedenle doku yenilenmesinde büyük önemi vardır.
Laktoz intoleransı nedir? Laktoz intoleransı olanlar süt içebilir mi?
Laktoz intoleransı, süt şekeri olan laktozun sindirilmesindeki yetersizliktir

• Laktozun sindirilmesi için vücutta laktaz enzimi gerekir. Eğer vücutta yeterli miktarda laktaz enzimi bulunmuyorsa, laktoz intoleransı var demektir.

• Laktoz intoleransı, tüketilen süt ve süt ürününün markası ve ambalajı fark etmeksizin görülebilen bir rahatsızlıktır.

• Laktoz intoleransı olup olmadığı sağlık profesyonelleri tarafından yapılan testler ile anlaşılabilir.

Laktoz intoleransı olan kişilerin sade süt yerine laktozsuz süt içmeleri önerilir.
Sütaş çikolatalı meyveli sütler herhangi bir koruyucu madde içeriyor mu?
Hayır. Sütaş çikolatalı meyveli sütler hiçbir koruyucu katkı maddesi içermemektedir.
Sütaş çikolatalı ve meyveli sütler sade süt kadar besleyici mi?
Evet. Sütaş çikolatalı ve meyveli sütler sütten gelen tüm sağlık faydalarını içerir.

• Önemli bir kalsiyum kaynağıdır. (Bir paketi (200 ml) günlük kalsiyum ihtiyacının %25’ini karşılar)

• Önemli bir protein kaynağıdır. (Bir pakette (200 ml) 5,6 g doğal süt proteini)

• Gerçek çikolata ve meyve içerir.

• Hiçbir koruyucu katkı maddesi içermez.

Çocukları çok sevdiği çikolata ve gerçek meyve lezzetini Sütaş Çiftliği’nin taptaze sütleri ile birleştiren Sütaş Çikolatalı Meyveli Sütler çocuğunuza süt içme alışkanlığı kazandırır.

Üyelik Şartları

Aşağıdaki metinde yazılı bulunan ve Sutas.com.tr kullanım şartları, gizlilik ve telif hakları ile ilgili size bilgi veren metni okumanız gerekmektedir.

Bu şartları kabul etmeniz halinde sizden beklenen, ister üye olarak ister konuk olarak anlaşmaların şartlarına uymanızdır. Sitemizden faydalanmaya başlamadan önce sizden ne gibi bilgiler istendiğini ve bunların ne amaçla istendiğini anladığınızdan emin olmanız sizin yararınızadır.

Sutas.com.tr sitesinin tüm hakları, Sütaş'a aittir. Site içeriğindeki tüm malzemeler uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses, işaret vesaire fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Sütaş'ın yazılı izni olmadıkça bu sitedeki hiç bir malzemeyi değiştiremez, çoğaltamaz, yeniden yayımlayamaz ya da dağıtamazsınız. Sutas.com.tr’de yer alan yazı, makale, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses materyallerini Sutas.com.tr sitesine bağlı kaldığınız süre boyunca kullanma hakkına sahipsiniz.

Sutas.com.tr, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen İnternet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler de sağlamaktadır. sutas.com.tr, bu üçüncü şahıs sitelerindeki bilgileri, ürünleri ve hizmetleri hiçbir şekilde işletmemekte ya da denetlememektedir. Sutas.com.tr kanalı ile bağlandığınız diğer sitelerde yayınlanan içerik ve sorunlar bağlanılan sitenin sorumluluğu altındadır. Bağlanılan sitelerdeki içerikler ve sorunlar nedeniyle Sutas.com.tr'ye sorumluluk yüklenilemez, yöneltilemez.

Sutas.com.tr, malzemelerinin kullanımından ya da kullanılamamasından kaynaklanabilecek doğrudan veya dolaylı sonuçların yol açabileceği hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bu anlaşma, Sutas.com.tr tarafından, herhangi bir anda, önceden uyarı yapılmaksızın bitirilinceye kadar geçerlidir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz malzemelerle ilgili size getirilen kısıtlamalar ve bu anlaşmada sayılan sorumlulukların reddi ve sınırlanması devam edecektir.

Sutas.com.tr, gizlilik haklarınıza önem verdiği için, aşağıda belirtilen şu ilkelere uyar: Kişisel bilgileriniz gerektiğinde bunu açıkça sorarız. Sutas.com.tr'nin yeni özellikleri, hizmetleri ya da ürünleri hakkında size zaman zaman bilgi gönderebiliriz fakat kişisel bilgilerinizi kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmaz ve açıklamayız. Eğer bu ilkelerimiz hakkında sorularınız varsa, lütfen tuketici@sutas.com.tr adresine elektronik posta yoluyla gönderiniz.

Bu anlaşma, T.C. yasalarına uygun olarak, hiçbir yasal tezata yer verilmeden yürütülecektir. Eğer bu anlaşmanın herhangi bir maddesi, yasadışı, geçersiz ya da herhangi bir nedenden ötürü yasal açıdan uygulanamaz durumdaysa, o halde söz konusu madde bu anlaşmadan çıkarılabilir sayılacak ve geriye kalan maddelerin geçerliliğini ve yasal açıdan uygulanabilirliğini etkilemeyecektir.