1 Haziran Dünya Süt Günü Kutlu Olsun “Sütaş’ın Aşkı Sütaşkı”

Sütaş'tan Haberler

Basın Bültenleri

Sütaş Çiftliği Karikatürleri’nin 20’nci Yılı Sergiler ve NFT Koleksiyonu ile Kutlanıyor

Mutlu çiftliğin, mutluluk veren karikatürleri 20 yaşında

Sütaş’ın gülümseten yüzü Sütaş Çiftliği Karikatürleri 20’nci yılını doldurdu. 20’nci yıl kutlamaları çerçevesinde ilki 24 Aralık-3 Ocak tarihleri arasında İstanbul Özdilek Park AVM’de ziyaret edilebilecek Sütaş Çiftliği Karikatürleri Sergisi’nin açılışı gerçekleştirilirken NFT Koleksiyonu da tanıtıldı.

Sütaş’ın, esprili iletişim dilinin en önemli unsurlarından olan “Sütaş Çiftliği” karikatürlerinin 20’nci yılı kutlanıyor. Her gün merakla takip edilen Sütaş Çiftliği Karikatürleri’nin 20’nci yaşı nedeniyle Sütaş ev sahipliğinde Wyndham Grand Levent’te bir etkinlik düzenlendi.

Karikatürlerin 20. yılının kutlandığı etkinlikte “Sütaş Çiftliği Karikatürleri Sergisi”nin açılışı ve NFT koleksiyonunun tanıtımı yapıldı. 2002 yılından bu yana Hürriyet Gazetesi’nde Faruk Bayraktar imzası ile yayınlanan ve o tarihten bugüne aralıksız 7 bin 418 gün okurla buluşan Sütaş Çiftliği Karikatürleri’nden oluşan sergi, 24 Aralık Cumartesi - 3 Ocak Salı tarihleri arasında İstanbul Özdilek Park AVM’de ziyaret edilebilecek. Sütaş Çiftliği Karikatürleri Sergisi’nin, 2023 yılı boyunca Türkiye genelinde çeşitli lokasyonlarda karikatürseverler ile buluşması planlanıyor.

Etkinlikte Sütaş Çiftliği Karikatürleri’nin NFT koleksiyonu da tanıtıldı. Sütaş, OpenSea platformundaki hesabında yer almaya başlayan karikatürleriyle Web 3.0 dünyasına da mutlu bir gülümseme ile katılıyor.

Geniş katılımın olduğu açılışta yaptığı konuşmada Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz; “20 yıldır devam eden karikatürlerimiz, Sütaş’ın eğlenceli, sempatik, samimi dünyasının ayrılmaz bir parçası” diyerek, sözlerine şöyle devam etti: “İneklerimiz, çiftliğimiz bizim en büyük ilham kaynağımız. Reklamlarımızda ineklerimiz hep başrolde yer aldı. Bugüne kadar onları konuşurken, futbol oynarken, halay çekerken hatta uçarken gördük. İneklerimizin gördüğü ilginin verdiği cesaretle karikatürlerimiz doğdu. 2002 yılında Sütaş Çiftliği Karikatürleri’ni hayata geçirirken her sabah güne Sütaş Çiftliği’nin doğal

lezzetlerinin yanı sıra çiftlikten gelen küçük bir gülümseme ile başlamanızı hayal etmiştik, başarabildiysek ne mutlu bize…

Zamana uyum sağlayan karikatürlerimiz, uzun süredir basılı mecraların yanı sıra dijital ve sosyal mecralardan da sevenleri ile buluşuyor. Şimdi de çiftlikten gelen gülümsemeyi NFT koleksiyonumuz ile web 3.0 dünyasına taşımayı hayal ediyoruz.”

20 yıldır Sütaş Çiftliği karakterlerinin eğlenceli hikâyelerini çizen Karikatürist Faruk Bayraktar’a teşekkür eden Yılmaz, “Sütaş karikatürlerinin bu kadar uzun soluklu olmasının ardında, bizim bu projeye inancımız ve sizlerin ilgisi kadar değerli çizerimiz Faruk Bayraktar’ın olağanüstü emeği var. Her gün yenilenen yaratıcılığı ve büyük katkısı için sevgili Faruk Bayraktar’a huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

“ÜÇ AYLIK BİR PROJE DİYE BAŞLADI, 20 YILI AŞTIK”

20 yıldır “günün karikatürünü” okurlarla buluşturan, Sütaş Çiftliği’nin eğlenceli karakterlerine hayat veren Faruk Bayraktar da tören sonrasında verdiği bilgide, üç aylık bir proje olarak başlayan ve başrolde Sütaş ineklerinin olduğu karikatürlerin kısa sürede büyük ilgi gördüğünü ifade ederek şunları aktardı: “Üç ayın sonunda okuyuculardan gelen olumlu tepkiler üzerine proje altı aya uzatıldı. Altı ayın sonuna geldiğimizde ise Sütaş’ın sıcak ve samimi dünyasını yansıtan karikatürler epeyce tanınıyordu. Ben de başroldeki ineğimiz Sarıkız ve onun bir türlü romantik olamayan eşi Kocaoğlan’ın yanına inatçı keçimiz Keço’yu, her zaman hayallerinin peşinde koşan tavuğumuzu, çiftliğin erkencisi Çilhoroz’u, Çoban Efendi ile becerikli köpeğimiz Çomar’ı ve sürüsünden ayrı kalamayan koyunumuz Kıvırcık’ı ekledim. Doğrusu projeye başladığımızda bu kadar uzun süreceğini tahmin etmemiştik. 20 yılın sonunda karikatürlerimizin NFT dünyasında da yer alacak olmasından büyük mutluluk duyuyorum.”

Sütaş Çiftliği Karikatürleri’nin 20. Yıl NFT Koleksiyonu’na aşağıdaki linkten erişebilirsiniz

https://opensea.io/collection/sutasciftligikarikaturleri