Çiftlikten Sofralara Gıda Güvenilirliği

Çiftlikten Sofralara Gıda Güvenilirliği

Süt; yaşam için gerekli temel besin öğelerini, ideal denge ve oranlarda içeren; iyiliğin, sağlığın temeli, en faydalı, en hesaplı, en kolay erişilebilir gıdamız.

Bu mucizevi besini, tüm değerlerini koruyarak sofralarınıza getirebilmek için tarlada yetişen yem bitkisinden, sofralarımıza gelen süt ve süt ürünlerine kadar her bir süreci titizlikle yönettiğimiz ve adım adım denetlediğimiz, "Çiftlikten Sofralara" uzanan entegre bir iş modeli kurduk.

"Çiftlikten Sofralara" entegre iş modelimizle ürünlerimizin doğallığını, lezzetini ve besin değerini güvence altına alıyoruz. İneklerimizin beslendiği yemlerden, yaşadıkları çiftliklere, verdikleri sütlerden sofralarınıza gelen ürünlerimize kadar işimizin tüm aşamalarını izliyor, denetliyoruz. Gıda Güvenilirliği Sistemimiz önleyicilik, sürdürülebilirlik ve sürekli iyileştirme prensiplerine dayanıyor. Bu kapsamda çiftlikten sofraya tedarik zincirindeki tüm riskleri en etkin şekilde yönetiyoruz.

 • Sütlerimizin kalitesini güvence altına almak için ineklerimizin doğal ve sağlıklı yemlerle beslenmesine önem veriyoruz. Bu amaçla yem bitkileri üretimine öncülük ediyor, sözleşmeli modelle yem bitkisi üretimini destekliyoruz. Toprağın hazırlanmasından uygun tohum seçimine, verimli sulama sistemlerinin geliştirilmesinden organik gübre teminine ve hasat faaliyetlerine kadar çiftçilerimizi destekliyor, eğitiyoruz. 
 • Yem fabrikalarımızda ineklerimizin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve protein değerleri yüksek karma yemler üretiyoruz.
 • İneklerimiz, Avrupa Birliği’nin hayvan refahı kurallarına uygun tasarlanmış çiftliklerde yaşıyor, kendi ürettiğimiz doğal yemlerle besleniyorlar.
 • Dijital teknolojiler ve gelişmiş otomasyon sistemleri ile yönetilen bu çiftliklerde, sağlıklı ve mutlu ineklerden besin değeri yüksek, kaliteli sütler elde ediyoruz. Mutlu ineklerimizin taptaze sütleri, doğal ve lezzetli ürünlerimizin en önemli güvencesini oluşturuyor.
 • Tesislerimize gelen sütlerin Sütaş Kalite Standartlarına uyumundan emin olmak için uluslararası referans metodlarla kontrol ve analizlerini yapıyoruz. Kalite standartlarımıza uygun olan sütlerden doğallığını ve özündeki değerleri koruyarak yüzlerce çeşit süt ve süt ürünü üretiyoruz.
 • Dijital teknolojiler ve gelişmiş otomasyon sistemleri ile yönettiğimiz tesislerimizin her biri birer Endüstri 4.0 örneği. Fabrikaya girdiği andan itibaren akıllı sistemler ve yazılımlarla sütün fabrika içindeki tüm aşamalarını kayıt altına alıyor ve tüm süreci otomasyon sistemleri ile yönetiyoruz
 • Sütün hava ile temas edebileceği tüm alanlarda steril hava kalitesi sağlıyor, bu sayede havadan gelebilecek her türlü riski elimine ediyoruz
 • Ürettiğimiz her ürünü analiz ederek geriye yönelik izlenebilirliğini sağlayabiliyoruz. Bu verileri analiz ederek aldığımız önlemler; ürünlerimizin besin değerini ve doğallığını raf ömrü boyunca güvence altına alıyor.
 • Ürünlerimizi, yola çıkmadan önce nihai kalite testlerinden geçirerek herhangi bir gıda güvenilirliği ve kalite riski taşımadığından emin oluyoruz. Tüm ürünlerimizi raf ömrü sonuna kadar takip etmek üzere her parti üretimin şahit numunelerini saklıyoruz.
 • Ürünlerimizi rotası ve sıcaklık seviyesi sürekli izlenen araçlarımızla soğuk zinciri koruyarak satış noktalarına ulaştırıyoruz. Raf ömrü kısa ürünlerimizde tüketicilerimizin aldığı ürünün tazeliğinden emin olmaları için ürünlerimizin üstünde, son kullanma tarihinin yanı sıra üretim tarihini de açıkça belirtiyoruz
 • İşte Sütaş’ta, sütün iyiliği böyle korunuyor. Çiftlikten başlayıp sofralarımıza kadar uzanan bu yolculuk; iyiliği, sağlığı size getirmek için her gün ilk günkü heyecanla tekrarlanıyor.

Entegre tesislerimizde yönettiğimiz tüm bu sürecin yanı sıra malzeme ve hizmet tedarikçilerimizin de gıda güvenilirliği ve sürdürülebilirlik kriterleri kapsamında faaliyet göstermelerini bekliyor, onları ilgili belgeleri almaları için teşvik ediyoruz.

Süt Üreticilerinin Denetimi

Mevzuat ve FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Şartları’ndan kaynaklanan; kalite, hijyen, hayvan sağlığı ve refahı kuralları ile bazı çevresel tedbirlere uyumu çiğ süt satın aldığımız tüm üreticilerimizden talep ederiz.

Bu koşulların karşılanması için Süt Kalite Geliştirme Ekiplerimiz, süt aldığımız çiftlikleri ve süt toplama merkezlerini düzenli olarak denetler. Sütlerimiz üretim tesislerimize kabul edilmeden önce çiftlikler ve süt toplama merkezlerinde kontrol edilir. Fabrikalara taşınan sütler, üretime girmeden önce yeniden fiziksel, mikrobiyolojik ve kimyasal testlere tabi tutulur.

Malzeme ve Hizmet Tedarikçilerimizin Denetimi

Tedarikçilerimizi sistematik ve adil biçimde seçer, onlarla güvene ve iş birliğine dayalı, uzun vadeli ilişkiler kurarız. Tedarikçilerimizi gıda güvenliği açısından risk grubuna göre ayırarak değerlendiririz. Satın alma sürecimiz kapsamında Kalite Denetim Planı çerçevesinde tedarikçi denetimlerimizi gerçekleştiririz. Denetimlerimizde; AIB International tarafından yayınlanmış olan gıda güvenliği konusunda üst seviye bir kılavuz olarak görülen Ön Gereklilik ve Gıda Güvenliği Programlarının Birleştirilmiş Denetim Standartlarını kullanırız.

Süt Ürünleri Üretiminin Denetimi

Süt ve süt ürünleri üretimimizde mevzuatın yanı sıra aşağıdaki akreditasyon ve sertifikaları kullanırız.

GMP (İyi Üretim Uygulamaları), ürünlerin gıda güvenliğini, Sütaş kalitesini ve yasal gereksinimleri karşıladığını garanti eden sistemdir.

FSSC 22000 (Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi); Global Gıda Güvenliği Girişimi (www.mygfsi.com) tarafından tanınan ve uluslararası geçerliliği olan gıda güvenliği yönetim standardıdır.

GFSI Global Food Safety Initiative; Daha güçlü bir GMP Yönetimi sağlamak amacıyla ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin geliştirilmiş halidir.