Hakkımızda

Entegre Sütçülük Merkezlerimiz

Sütaş Doğu - Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri

Doğu-Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesislerimiz Açılıyor

Sütaş Doğu - Güney Doğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri

Marmara Bölgesi’nde Karacabey’de, Orta Anadolu’da Aksaray’da, Ege Bölgesi’nde Tire’de yer alan tesislerimizin hepsinde “Çiftlikten Sofralara” entegre iş modelimiz ile faaliyet gösteriyoruz. Ürünlerimizin doğallığını, lezzetini ve besin değerlerini güvence altına alan entegre iş modelimizle ineklerimizin beslendiği yemden, sofralarınıza gelen süt ürünlerine kadar tüm süreçleri entegre ediyor, izliyor, denetliyoruz. Dördüncü tesisimiz olan Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesislerimiz de aynı entegre yapıya sahip

“Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri” yatırımı kapsamında süt hayvancılığı eğitim merkezi ve eğitim çiftliği, damızlık süt sığırı çiftlikleri, düve yetiştirme çiftliği, besi çiftliği, yem bitkileri tarımı, yem fabrikası, süt ürünleri fabrikası, biyogaz elektrik üretim tesisi ve organomineral gübre tesisi bulunuyor. Ayrıca hayvan sağlığı ve nesil ıslah konularına odaklanacak bir Ar-Ge merkezi yer alıyor. Yatırımın ilk etabı 3 bin 200 dönüm büyüklüğünde bir arazide gerçekleştiriliyor. Arazinin yarısı tesisler için kullanılırken diğer yarısı da yem bitkileri üretimi ve mera olarak değerlendiriliyor. Süt fabrikası, yem fabrikası, çiftlikler, enerji, gübre hepsi bir arada, tam bir entegrasyon ve sürdürülebilirlik örneği oluşturuyor.

Bingöl Entegre Tesisleri

Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesislerinde;

 • Süt hayvancılığı eğitim merkezi ve eğitim çiftliğinde süt hayvancılığı yatırımı yapmak isteyen yatırımcılara, yatırımlarını büyütmek isteyen üreticilere ve genç girişimcilere ücretsiz hayvancılık eğitimi verilecek.
 • Yem fabrikası; hem çiftliklerimizdeki ineklerin hem de bölgenin tüm yem ihtiyacını karşılayacak.
 • Süt ürünleri fabrikamızda başta süt, yoğurt, ayran, peynir olmak üzere çok çeşitli süt ürünleri üretilecek. Bölgesel ürünler geliştirilecek.
 • Hem çiftliklerimizin gübrelerini hem de fabrikalarımızın atıklarını işlediğimiz arıtma ve biyogaz tesisimiz yer alıyor. Biyogaz tesisimizde sıcak su, buhar ve tesislerimizin ihtiyacını karşılayacak elektriği üreteceğiz. Bu sistem güneş enerjisiyle de desteklenecek.
 • Gübre ve atıklar biyogaz tesisinde işlendikten sonra çok kaliteli ve organik nitelikli gübre olarak geri kazanılıyor. Bu gübreler, sadece ürün verimliliğini artırmakla kalmıyor, toprağın organik yapısını da güçlendiriyor. Bunları ineklerimizin yemlerini yetiştiren çiftçilere dağıtacağız.
 • Burada ayrıca hayvan sağlığı ve nesil ıslahı konularına odaklanacak bir Ar-Ge merkezi yer alıyor.
 • Bu tesislerde 1.012 kişi çalışacak. Şu ana kadar işe başlayan çalışan arkadaşlarımızın yüzde 94’ü Bingöl ve bölge illerinden. Ayrıca 8 yıldan beri Bingöllü gençler Karacabey Meslek Yüksekokulu’nda eğitim gördüler ve Sütaş’ın Karacabey, Aksaray tesislerinde çalışarak bu proje için hazırlandılar. Şimdi Bingöl’e döndüler ve burada görev yapıyorlar.
 • Binlerce üretici aileye süt üretimi ve yem bitkileri üretimi için sözleşmeli modelde düzenli iş olanağı ve düzenli gelir sağlanacak. Yem bitkileri üretimi 2 yıl öncesinden başladı, bu senenin hasadı da yapıldı, ineklerimizin kışlık ihtiyacı için depolandı.

Türkiye’nin dört bir yanından doğal lezzetlerimizi sofralarınıza ulaştırarak sütün iyiliğini ve bereketini yaymaya, Sütaşkı’mızı Türkiye aşkımızla birleştirerek yatırımlarımızla ülkemizin kalkınma ve refahına katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

SÜTAŞ DOĞU-GÜNEYDOĞU ANADOLU SÜTÇÜLÜK
PROJESİ BİNGÖL ENTEGRE TESİSLERİ YATIRIMININ
SOSYO-EKONOMİK ETKİLERİ

Sütaş Doğu - Güney Doğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri

Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri yatırımının, Bingöl ve çevresine olan etkilerini geniş bir şekilde incelemek üzere Prof. Dr. Erinç Yeldan ve Bölgesel Kalkınma Uzmanı Kamil Taşçı tarafından iki yıl süren yoğun bir çalışma ve araştırma dönemi sonunda Türkiye’de ender rastlanan nitelikte “Bölgesel Etki Analizi Raporu” ortaya çıktı.

 • Raporda, Sütaş’ın faaliyetlerine başlamasıyla birlikte bölgede üretim teknolojisinde değişim, işsizliğin azalması, iş gücü niteliğinde gelişim, hane gelirlerinde artış, dışarıya göçün durması, hatta nitelikli nüfusun geriye dönmesi, gelir dağılımında dengelenme ve sosyal ve kültürel dönüşümün hızlanması gibi bölgeyi önemli ölçüde değiştirecek gelişmeler beklendiği belirtiliyor.
 • Bingöl ve çevresindeki 6 ilde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin gelişmesinde önemli rol oynayacak yatırımın, tarım ve hayvancılığın yanı sıra makine ekipman üretimi, ambalaj malzemeleri üretimi, inşaat, lojistik, tarımsal teknolojiler ve destek hizmetleri gibi çok değişik alanlardaki faaliyetleri harekete geçireceği öngörülüyor.
 • Raporda, Sütaş Bingöl Entegre Tesisleri yatırımı, az gelişmiş ve gelişmiş bölgeler arasında yakınsamayı sağlayan bir bölgesel kalkınma projesi olarak tanımlanıyor.
 • Sütaş yatırımı olmaksızın 2033 yılında Bingöl’de fert başı gelirin 7.322 USD olması beklenirken bu rakam yüzde 40 fazlasıyla 10.221 USD olarak gerçekleşmesi böylece Bingöl’ün Türkiye’de fert başı gelir açısından 73’üncü sıradan 38’inci sıraya yükselmesi bekleniyor.

Bingöl Entegre Tesisleri Videolar

Yönetim Kurulu Başkanımız Muharrem Yılmaz, sütçülük etrafında oluşan değer zincirinin bereketli ve birçok sektörü harekete geçiren bir iş olduğunun altını çizerek Sütaş’ın “Çiftlikten Sofralara” iş modelinin; ekonomik, sosyal etkileri ve kapsayıcı niteliğiyle bir “Bölgesel Kalkınma Modeli” niteliğinde olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Erinç Yeldan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bölgesel Kalkınma Uzmanı Kamil Taşçı tarafından oluşturulan raporda, Sütaş Bingöl Entegre Tesisleri yatırımı, az gelişmiş ve gelişmiş bölgeler arasında yakınsamayı sağlayan bir bölgesel kalkınma projesi olduğunu belirterek, Bingöl’ün Türkiye’nin önde gelen bitkisel yem üretimi ve hayvancılık cazibe merkezlerinden biri haline geleceğini ortaya koyuyor.